You are currently viewing تدریس خصوصی زبان

تدریس خصوصی زبان

چرا تدریس خصوصی زبان؟

تدریس خصوصی زبان  به دلیل سرعت بیشتر در یادگیری و نحوه آموزش بهتر نسبت به روش های دیگر پیشتاز می باشد. در تدریس خصوصی کلاس از استاد و عموما یک شاگرد تشکیل می شود. این امر موجب میشود که شرایط و اوضاع حاکم بر کلاس صمیمی تر و راحت تر باشد و در نتیجه میزان یادگیری افزایش پیدا کند.

کیفیت یادگیری در کلاس های خصوصی تقریبا چندین برابر کلاس های گروهی میباشد. زیرا در این کلاس ها تنها تمرکز بر یادگیری یک زبان آموز میباشد. در کلاس های خصوصی آموزش زبان نسبت به کلاس های گروهی  زبان آموز وقت بیشتری را برای صحبت کردن و یا سوال پرسیدن دارد. بنابراین در این کلاس ها آموزش با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتری انجام میشود.

تدریس خصوصی زبان بر محور اهداف و خواسته های زبان آموز پیش میرود. به این صورت که چون این کلاس ها به طور گروهی برگزار نمی شوند، استاد و شاگرد سریعتر با یکدیگر هماهنگ می شوند. در نتیجه مباحث آموزشی کلاس طبق دانسته ها و سطح دانش زبان آموز پیش میرود. همچنین استاد مباحث آموزشی را بر اساس نقاط ضعف و قدرت شاگرد تنظیم می کند. دلیل دیگر محبوبیت تدریس به صورت خصوصی این است که در راستای انتخاب زمان کلاس و تعداد جلسات برگزاری کلاس محدودیتی وجود ندارد. زبان آموز می تواند مطابق با برنامه ریزی های خود و یا خانواده با استاد هماهنگی های لازم را جهت زمان تشکیل کلاس انجام دهد.

یکی از مهمترین دلایلی که تدریس خصوصی زبان را انتخاب می کنیم این است که استاد به دلخواه شاگرد یا خانواده انتخاب میشود. در این روش زبان آموز می تواند استادی را که با آن راحت تر است و از نظر علمی مورد قبول او می باشد، انتخاب کند. همچنین برای راحتی زبان آموز امکان انتخاب مدرس آقا یا خانم وجود دارد.

تدریس زبان های مختلف در آموزشگاه آنلاین سخن

تدریس خصوصی زبان امروزه اکثرا در آموزشگاه های مختلف انجام میشود. این آموزشگاه ها کلاس تدریس خصوصی را در  زبان های مختلف برگزار می کنند. آموزشگاه آنلاین سخن نیز یکی از مراکزی است که تدریس خصوصی زبان های مختلف را با اساتید برجسته برگزار میکند. آموزشگاه آنلاین سخن تمامی ویژگی های یک کلاس زبان عالی را دارد. در این آموزشگاه زبان های فرانسه، آلمانی، ترکی و انگلیسی به صورت خصوصی برگزار می شود. آموزشگاه آنلاین سخن دوره های تدریس خصوصی زبان انگلیسی و تدریس خصوصی زبان ایتالیایی و تدریس خصوصی زبان آلمانی و دیگر زبان های دنیا را به صورت آنلاین و حضوری برگزار میکند. مهمترین عامل برای انتخاب یک آموزشگاه اساتید آن می باشند. این آموزشگاه با بهره گیری از اساتید مجرب و ماهر کلاس تدریس خصوصی را برای زبان آموزان تشکیل میدهد. همچنین زبان آموزان با گذراندن دوره های آموزشی و پاس کردن آزمون ها مدارک معتبری دریافت خواهند کرد. اساتیدی که در این مجموعه تدریس میکنند از منابع تایید شده و معتبر برای آموزش استفاده می کنند.

تدریس خصوصی زبان در آموزشگاه آنلاین سخن تاکید بر یادگیری مهارت های چهارگانه زبان دارد. به این صورت که مهارت زبان آموز را در تمامی مباحث Speaking، Writing، Listening و Reading تقویت میکند. بنابراین زبان آموزان به صورت کلی برای آزمون آیلتس نیز آماده می شوند. در این آموزشگاه کیفیت تدریس اساتید عالی است، سطح کیفیت امتحانات و آزمون ها بالا می باشد، نسبت هزینه آن به کیفیت تدریس مناسب می باشد و امکان بهره مندی از تجهیزات و امکانات محیط آموزشگاه وجود دارد.

مزیت دیگری که تدریس خصوصی زبان در آموزشگاه آنلاین سخن دارد این است که در انتخاب زمان کلاس منعطف است. زمان بندی کلاس های خصوصی به دلیل اینکه هماهنگی آسان تر است، منعطف تر می باشد. زبان آموزان می توانند با توجه به بازده یادگیری خود زمان کلاس را در صبح، ظهر یا عصر انتخاب کنند.

آموزش آنلاین زبان
تدریس آنلاین سخن

تدریس خصوصی زبان به صورت حضوری

کلاس های زبان به دو روش حضوری و آنلاین در آموزشگاه ها و مراکز مختلف برگزار می شود. روش حضوری تدریس خصوصی در آموزشگاه انجام می شود و در زمانی که از قبل تعیین شده است برگزار میشود. تدریس به صورت حضوری دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم. در آموزش حضوری کلاس خصوصی زبان، شاگرد به صورت مستقیم با استاد ارتباط دارد و این امر موجب تعامل بیشتر بین آنها می شود. همچنین استاد به دلیل وجود ارتباط چشمی تسلط بیشتری بر زبان آموز دارد. در روش آموزش حضوری مشارکت شاگرد در کلاس بیشتر می شود و پرسش و پاسخ بیشتری صورت میگیرد که موجب افزایش در سرعت یادگیری می شود. همچنین امکان بحث و تبادل نظر بین استاد و شاگرد در آموزش حضوری بیشتر است.

مزیت دیگر تدریس خصوصی زبان به صورت حضوری این است که عده ای که امکان تمرکز در آموزش مجازی را ندارند، می توانند با شرکت در کلاس حضوری آموزش زبان را فرا گیرند. همچنین در کلاس های حضوری می توان پاسخ سوالاتی که به صورت لحظه ای پیش می آید را دریافت نمود.

تدریس خصوصی زبان به شکل حضوری علاوه بر مزیت های زیادی که دارد، دارای معایبی نیز میباشد. از مهمترین معایب کلاس های حضوری می توان به هزینه ی بیشتر آن اشاره کرد. هزینه ی جاری در کلاس های حضوری به طور معمول بیشتر از کلاس های آنلاین می باشد و شامل مواردی مانند هزینه اجاره ی مکان برگزاری کلاس، هزینه ی تجهیزات و امکانات مورد استفاده هزینه های اطلاع رسانی کلاس ها، دستمزد بالاتر اساتید برای کلاس های حضوری، هزینه چاپ جزوات می شوند. هزینه های رفت و آمد به کلاس های حضوری اضافه می شود. در برگزاری کلاس ها به صورت حضوری محدودیت زمانی و مکانی نیز وجود دارد.

تدریس خصوصی زبان به صورت آنلاین

تدریس خصوصی زبان همانطور که گفته شد به صورت حضوری و آنلاین صورت میگیرد. آموزش آنلاین کلاس های خصوصی نیز مانند کلاس های حضوری معایب و مزایایی دارند که با توجه به اولویت هر فرد انتخاب می شوند. از مزیت های کلاس آنلاین آموزش زبان می توان به دسترسی آسان آن اشاره کرد. با توجه به اینکه کلاس ها به صورت مجازی انجام می شوند زبان آموز می تواند در هر شهر و روستایی از خدمات آموزش استفاده نماید. در این روش تنها با داشتن اینترنت و ابزار های آنلاین در هر روز و ساعتی امکان یادگیری وجود دارد. مورد بعدی انعطاف پذیری زیاد در این روش است. به این صورت که کلاس های مجازی با هماهنگی استاد و شاگرد در هر روز از هفته و هر ساعتی از شبانه روز می تواند تشکیل شود.

مزیت دیگری که در تدریس خصوصی زبان به روش آنلاین وجود دارد این است که هزینه ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. در آموزش مجازی هزینه های اجاره مکان، استفاده از تجهیزات و امکانات، هزینه رفت و آمد و هزینه ابزارآلات حذف می شوند. مورد بعدی که جزء مزیت روش آنلاین محسوب می شود پشتیبانی چند رسانه ای می باشد. به این صورت که در هر زمان و مکانی به فایل های آموزش داده شده دسترسی دارید. در آموزش خصوصی زبان به صورت آنلاین مطالب به طور خلاصه اثر بخش تر می باشند.

تدریس خصوصی آنلاین معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر می شود. اولین مورد از معایب این روش عدم تمرکز برخی از افراد می باشد. عده ای از شاگردان نمی توانند در آموزش غیر حضوری تمرکز کافی داشته باشند. مورد بعدی که می توان به آن اشاره کرد لوازمی است که باید حتما برای آموزش آنلاین وجود داشته باشد. لوازمی مانند لپ تاپ، موبایل، اینترنت و ….

اهداف یادگیری زبان

تدریس خصوصی زبان های مختلف با هدف یادگیری بهتر و سریع تر انجام می شود. هر فردی برای یادگیری زبان دوم هدفی دارد اما در حالت کلی صد ها دلیل منطقی برای یادگیری زبان دوم وجود دارد. مهمترین دلایل یادگیری زبان دوم عبارتند از:

اولین هدف برای یادگیری زبان های مختلف را میتوان ایجاد فرصت های شغلی جدید دانست. با یادگیری زبان دوم می توانید موقعیت های شغلی بهتری را پیدا کنید. امروزه شرکت های زیادی وجود دارند که در کشور های مختلف مشغول به تجارت هستند. معمولا این شرکت ها برای استخدام کارمند به افرادی که مسلط به یک زبان خارجی هستند نیاز دارند. دلیل دیگری که برای یادگیری زبان دوم وجود دارد ایجاد رابطه و دوستی های بین فرهنگی می باشد. به این صورت که برای ارتباط گیری با افراد کشورهای مختلف، اولین و مهمترین چیزی که نیاز است دانستن زبان آنها می باشد. البته انتخاب زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم منطقی تر میباشد. زیرا که زبان انگلیسی زبان بین المللی می باشد و مردم تمامی کشورها این زبان را می آموزند. با یادگیری زبان دوم و صحبت با مردم کشورهای مختلف می توانیم تجربه فرهنگی زیادی را کسب کنیم.

در تدریس خصوصی زبان با یادگیری سریع زبان دوم می توانید پل ارتباطی بین دو فرهنگ باشید. در واقع با تسلط به زبان دوم می توان فرهنگ کشور خود را برای مردم کشور های دیگر باز کنیم. زبان پلی است که فرهنگ ها را با یکدیگر آشنا و نزدیک میکند. ما نیز میتوانیم دیدمان را نسبت به فرهنگ کشورهای دیگر باز کنیم. یکی دیگر از مزیت های یادگیری زبان دوم لذت بردن از کارهای هنری به زبان اصلی است. به طور مثال برای دیدن فیلم و سریال و یا کتاب هایی که به زبان اصلی هستند نیازی به نسخه دوبله شده ندارید.

زبان دوم
یادگیری زبان دوم

متدهای مختلف تدریس خصوصی زبان

تدریس خصوصی زبان با توجه به نظر استاد، آموزشگاه و زبان آموز روش های مختلفی دارد. در برخی موارد روش آموزش با هماهنگی استاد و آموزشگاه و یا استاد و شاگرد مشخص میشود. اما متد های آموزش خصوصی زبان در حالت کلی به چند روش انجام می شود. این روش ها در حالت استاندارد اجرا میشوند و ممکن است هنگام تدریس تغییراتی در آن به وجود آید. معمولا 4 روش تدریس دستوری، تدریس شنیداری، تدریس تک زبانه و تدریس فراگیر رایج ترین روش هایی هستند که برای تدریس زبان از آنها استفاده می شود. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که مدرس با توجه به شاگرد و کلاس، یکی از آن ها را انتخاب میکند.

روش دستوری اولین و تقریبا ساده ترین روش تدریس خصوصی زبان می باشد. این روش سنتی می باشد و معمولا زمانی استفاده می شود که فاصله بین زبان مادری و زبان در حال آموزش زیاد باشد. در این روش قواعد و دستورات زبان، به زبان مادری آموزش داده می شود.

روش شنیداری همانطور که از اسمش پیداست بر اساس شنیدار زبان آموز می باشد. در این روش زبان آموز در جلسات اول فقط شنونده است و متد این تدریس بیشتر در تقویت مهارت مکالمه نقش دارد. این روش اغلب برای سنین پایین و یا کسانی که نوشتار زبان مادریشان با زبان در حال آموزش تفاوت زیادی دارد، استفاده میشود.

روش تک زبانه روش نوینی است که امروزه بسیار از آن استفاده میشود. در این روش استاد و شاگرد هر دو به زبان در حال آموزش صحبت می کنند و هیچ کدام از زبان مادری استفاده نمی کنند. در این روش یادگیری لغات در اولویت می باشد.

روش تدریس فراگیر به مدرس نیازی ندارد و زبان آموز با اقامت در کشور مورد نظر زبان آن کشور را یاد خواهد گرفت.

هزینه دوره های خصوصی زبان

تدریس خصوصی زبان به دو صورت حضوری و آنلاین امکان پذیر است که هزینه هر کدام از آنها متفاوت است. به طور معمول هزینه کلاس خصوصی آنلاین کمتر از کلاس های حضوری میباشد. در کلاس های تدریس خصوصی که حضوری هستند به دلیل استفاده از امکانات و ابزارآلات، رفت و آمد و … هزینه بالاتر میباشد. عوامل دیگری نیز در هزینه های دوره های خصوصی زبان موثرند که عبارتند از:

استاد و مدرس زبان: اساتید بسیاری برای آموزش خصوصی زبان وجود دارند که دارای سطوح مختلفی می باشند. سطح استاد تاثیر مستقیم بر یادگیری زبان آموز دارد. طبیعتا هر چه سطح علمی و تجربه استاد بیشتر باشد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. در نتیجه اساتید معروف که مورد قبول اکثریت هستند هزینه ی بیشتری برای کلاس های خصوصی دریافت میکنند.

مکان برگزاری کلاس: یکی از عواملی که تاثیر زیاد بر هزینه تدریس خصوصی زبان دارد مکان برگزاری کلاس میباشد. مکان های کلاس ممکن است آموزشگاه، منزل و یا محل کار باشد.

شیوه و متد های آموزش زبان: هرچه استاد از شیوه های جدید و به روزتر استفاده کند، زبان آموز راه کوتاه تری را طی میکند، در نتیجه هزینه ی بیشتری را پرداخت میکند. طبیعتا هزینه تدریس به روش سنتی کمتر از تدریس به شیوه  NLP میباشد.

سطح آموزش زبان آموز: سطح آموزش بر هزینه کلاس خصوصی زبان تاثیر دارد. هزینه ی دوره های تخصصی مانند تافل و آیلتس عموما بیشتر از سطح مبتدی و مقدماتی می باشد.

موقعیت جغرافیایی کلاس: هزینه کلاس خصوصی زبان در تهران و شهرهای بزرگ بالاتر از شهرهای کوچک میباشد. در تهران نیز با توجه به منطقه هزینه ها متفاوت است.

منابع آموزشی زبان: منابع کمک آموزشی که برخی اساتید برای ارائه نکات کلیدی معرفی میکنند میتواند هزینه کلاس را افزایش دهد.

تعداد جلسات: تعداد جلسات برگزاری کلاس خصوصی بر هزینه آن موثر است.

تعیین سطح زبان خود

تدریس خصوصی زبان با توجه به تعیین سطح زبان آموز انجام میشود. تعیین سطح معمولا با پرسیدن سوالاتی به صورت شفاهی مشخص میشود. سوالات از سطح مبتدی شروع میشود و رفته رفته سخت تر و گسترده تر می شود. برای تعیین سطح خود باید تا جایی که بلد هستید به سوالات پاسخ دهید و نباید خود را از سطح واقعی خود بیشتر نشان دهید. سوالات زیر معمول ترین سوالات تعیین سطح زبان هستند.

معرفی خود: اولین و ساده ترین سوالی که در تعیین سطح زبان پرسیده می شود معرفی خود میباشد. در این سوال از شما میخواهند که خود را معرفی کنید. برای جواب دادن به این سوال کافی است که اسم و فامیلی و سن خود را بگویید.

رشته ی تحصیلی: معمولا سوال بعدی که برای تعیین سطح تدریس خصوصی زبان پرسیده می شود، معرفی رشته تحصیلی می باشد. این سوال از سطح مبتدی میباشد و هر چه بهتر و کامل تر پاسخ دهید نشان میدهد که تسلط بیشتری دارید.

سوال در مورد خانواده: سوال بعدی که در آزمون تعیین سطح زبان ممکن است از شما بپرسند، سوال در مورد خانواده میباشد. احتمالا سوال از تعداد اعضای خانواده و یا چگونگی روابط در خانواده میباشد.

سوال در مورد شغل خود: در پاسخ به این قسمت اگر دارای شغل هستید در مورد آن توضیح دهید، در غیر این صورت از شغلی که می خواهید در آینده انتخاب کنید بگویید.

هدف شما در زندگی: این سوال را میتوان جزء سوالات مربوط به سطح متوسط دانست و معمولا در تعیین سطح برای بزرگسالان استفاده میشود.

سوال در مورد علاقمندی ها و اوقات فراغت شما، نقاط ضعف و نقاط قوت شما، هدف شما از یادگیری زبان و برخی از سوالاتی که شما را به چالش میکشد در سطح پیشرفته تعیین سطح زبان قرار دارد.

تعیین سطح زبان
تعیین سطح زبان

انتخاب بهترین استاد

در تدریس خصوصی زبان انتخاب استاد خوب نقش مهمی در کیفیت یادگیری زبان دارد. برای انتخاب بهترین استاد باید نکاتی را در نظر گرفته و به آن توجه کنیم. استادی که برای تدریس خصوصی زبان انتخاب میکنیم باید سابقه تدریس و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد. همچنین رشته ای که در آن تحصیل کرده، مدرک تحصیلی و حتی دانشگاه محل تحصیل نیز حائز اهمیت میباشد. البته ممکن است رشته دانشگاهی استاد، زبان مورد نظر نباشد اما در خارج از کشور تحصیل کرده و به زبان مسلط باشد. اساتیدی که علاوه بر مدرک دانشگاهی دارای مدارکی مانند آیلتس یا تافل با نمره بالا می باشند نیز میتوانند گزینه مناسبی باشند.

برای انتخاب بهترین استاد در تدریس خصوصی زبان باید فیلم تدریس های قبلی او را مشاهده کرده و از شاگردان قبلی او در مورد نحوه تدریس سوال کنید. اگر استاد را از طریق سایت انتخاب میکنید، حتما قبل از ثبت کلاس با استاد تماس بگیرید و با او صحبت کنید. در نهایت می توانید برای انتخاب بهتر استاد زبان خود جلسه اول را برگزار کنید تا از نحوه تدریس استاد و بازده کلاس مطمئن شوید.

به طور کلی معیارهایی که برای انتخاب بهترین مدرس زبان باید در نظر گرفت عبارتند از: دانش و سواد استاد، روش تدریس استاد، تعامل دو طرفه بین استاد و شاگرد، استفاده استاد از منابع به روز، مدرس باید با حوصله و متعهد باشد، آموزش مطابق با نیازهای روز باشد و ….

تدریس خصوصی زبان با مدرسان چند زبانه

در تدریس خصوصی زبان مدرسان نقش بسیار زیادی در کیفیت یادگیری زبان آموز دارند. حال آنکه مدرس علاوه بر یک زبان به چند زبان مسلط باشد میتواند نقطه ی قوت او باشد و او را از عموم مدرسان زبان جدا کند. این امر موجب می شود که مدرس زبان را ریشه شناسی کند و تاریخچه ی اکثر کلمات را بداند. همچنین با تسلط بر چند زبان میتواند تشخیص دهد که کدام لغت از کدام زبان وارد زبان دیگری شده است. مدرسانی که به چند زبان تسلط دارند تاریخچه ی زبان ها را نیز میدانند. در واقع میتوان گفت هر زبان یک شخصیت جدیدی به شما میدهد زیرا هر زبان به شما فرهنگ، نژاد و عقبه جدیدی ارائه میدهد. مدرسانی که چند زبانه هستند با چندین فرهنگ آشنا هستند، با ادبیات و سخن چندین کشور آشنا هستند و این امر کمک بزرگی به زبان آموزان میکند.

زبان آموزانی که میخواهند به طور همزمان چند زبان را با هم بیاموزند بهتر است که از مدرسان چند زبانه استفاده کنند. زیرا این مدرسان با ریشه ی کلمات در هر زبان آشنا هستند و تفهیم آن را به زبان آموز راحتتر انجام میدهند. زبان آموزانی که به چند زبان مسلط هستند از نظر شغلی، تحصیلی، مهاجرت و … در اولویت هستند و حق انتخاب های بیشتری نسبت به بقیه دارند.

یادگیری زبان به صورت خصوصی یا گروهی

تدریس زبان به دو صورت خصوصی و گروهی در مراکز و آموزشگاه های زبان انجام می شود. زبان آموز انتخاب میکند که در کلاس های گروهی شرکت کند یا کلاس خصوصی. آموزش زبان در هر کدام از این کلاس ها ویژگی هایی دارد. در تدریس گروهی زبان امکان تعامل زبان آموزان با یکدیگر وجود دارد که خود موجب رشد زبان میشود. در این کلاس ها مهارت های گوش کردن و صحبت کردن بیشتر تمرین میشود. همچنین، امکان ارتباط با همکلاسی های خود را دارید و این یک امتیاز مثبت محسوب میشود. ممکن است همکلاسی هایتان سوالات مهمی را بپرسند که از چشم شما دور مانده است. همچنین در کلاس های گروهی فشار کمتری روی زبان آموز است.

در تدریس خصوصی زبان کلاس فقط مختص شماست و به سبک شما پیش میرود و انعطاف زیادی برای انتخاب زمان و مکان وجود دارد. در این روش آموزش متمرکزتر می باشد. سرعت یادگیری و پیشرفت بالا می باشد و بازه زمانی کمتری برای آموزش نیاز است و تکالیف متناسب با توانایی زبان آموز داده میشود.

در آخر برای انتخاب کلاس به صورت گروهی یا خصوصی باید به میزان هزینه ای که میخواهید صرف کنید، نگاه کنید. طبیعتا هزینه ی کلاس های خصوصی گران تر از کلاس های گروهی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید