You are currently viewing کلاس مکالمه زبان ترکی

کلاس مکالمه زبان ترکی

علت افزایش محبوبیت زبان ترکی استانبولی در ایران

کلاس مکالمه زبان ترکی استانبولی در چند سال اخیر محبوبیت زیادی بین مردم ایران پیدا کرده است. دلایل زیادی در مورد این اتفاق وجود دارد که می‌توانیم در مورد آنها صحبت کنیم. طبیعتاً نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن جذابیت زبان ترکی استانبولی بین مردم ایران شده است. بسیاری از مردم ایران مخصوصاً افرادی که در استان‌های هم مرز با ترکیه زندگی می‌کنند، روابط اقتصادی و تجاری زیادی با مردم ترکیه دارند. مشخص است که این افراد برای عملکردی بهتر در کار تجاری خودشان نیاز به یادگیری زبان ترکی استانبولی دارند.

یادگیری این زبان به آنها کمک می‌کند فرصت‌های تجاری و اقتصادی بیشتری را در این کشور شناسایی کنند و درآمد بیشتری داشته باشند. یکی دیگر از دلایلی که درصد محبوبیت این زبان خارجی را برای مردم ایران بالاتر برده است، اقامت در ترکیه می‌باشد. ایرانیان زیادی هستند که همزمان با زندگی در ایران، بخشی از روزهای سال را در کشور ترکیه زندگی می‌کنند. اهمیت یادگیری زبان ترکی برای این افراد در مقایسه با فعالان تجاری و اقتصادی بسیار بیشتر است. عزیزانی که در ترکیه اقامت دارند برای انجام کارهای روزانه خودشان باید با افراد متعددی در این کشور گفتگو داشته باشند و بدون تسلط بر زبان ترکی نمی‌توانند به راحتی مکالمات روزانه خودشان را انجام دهند.

از دیگر دلایل مهم شرکت در کلاس مکالمه زبان ترکی می‌توانیم به مسائل تحصیلی اشاره کنیم. دانشگاه‌های ترکیه در طول سالیان گذشته رشد بسیار خوبی داشته‌اند و برخی از دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این کشور شده‌اند. آنها برای این که به خوبی بتوانند با اساتید و همکلاسی‌های خودشان ارتباط برقرار کنند. از طرفی زبان ترکی استانبولی در حال حاضر به عنوان یک زبان پرکاربرد در جهان شناخته می‌شود.

ترکی استانبولی در حال حاضر یکی از ده زبان برتر دنیا است و طبق آخرین آمار بیش از ۱۵۰ میلیون نفر از ملیت‌های مختلف به این زبان صحبت می‌کنند. نکته جالب این است که شما با یادگیری زبان ترکی استانبولی و تسلط بر آن می‌توانید در کشور خودمان هم به عنوان معلم و مدرس درآمد داشته باشید. تسلط بر این زبان برای تقویت حافظه شما هم می‌تواند مفید باشد. مکالمه به زبان ترکی به شما کمک می‌کند زبان‌های دیگری مثل ترکمنی، آذربایجانی و ازبکستانی را بهتر درک کنید.

مکالمه زبان ترکی
مکالمه زبان ترکی

چند نکته برای یادگیری در کلاس مکالمه زبان ترکی 

کلاس مکالمه زبان ترکی یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که علاقه دارند به زبان‌های جدیدی در دنیا مسلط شود. انسان در طول زندگی این فرصت را دارد که علاوه بر زبان مادری، زبان‌های دیگری هم یاد بگیرد و درب گفت و گو با دیگر ملت‌ها را به روی خودش باز کند. برای یادگیری زبان ترکی طبیعتاً شما باید رویکردی متفاوت از دیگر زبان‌ها داشته باشید. زبان ترکی مانند زبان عربی و انگلیسی یک زبان رایج در سیستم آموزشی کشور ما نیست. اما با این وجود به دلیل شباهت‌هایی که زبان ترکی با انگلیسی پیدا کرده شاید بتوانید ارتباط خوبی با آن برقرار کنید. در ادامه قصد داریم نکاتی را خدمت شما بیان کنیم که کمک می‌کنند بهتر و با کیفیت‌تر زبان ترکی را یاد بگیرید:

  • یک حرف، یک صدا: یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی‌های زبان ترکی این است که هر حرف در آن دقیقاً یک صدا دارد. به کمک این ویژگی شما می‌توانید به محض شرکت در کلاس مکالمه زبان ترکی، خواندن و نوشتن آن را آغاز کنید. البته حروف زبان ترکی استانبولی یک مزیت بسیار بزرگ دیگر هم برای شما دارند. از سال ۱۹۲۸ میلادی و با اصلاحاتی که مصطفی کمال آتاتورک در زبان ترکی اعمال کرد، این زبان از الفبای لاتین استفاده می‌کند.
  • عدم تفاوت جنسیتی: بعید است تا به حال با زبانی روبرو شده باشید که در آن تفاوت جنسیتی وجود نداشته باشد. در زبان ترکی شما نیاز به این دارید که برای جنسیت‌های مختلف افعال جداگانه به کار ببرید. حتی تفاوتی بین او و آن در این زبان وجود ندارد و شما برای هر دوی آنها یک حرف را به کار می‌برید.
  • ترتیب کلمات: در اکثر زبان‌های اروپایی مثل زبان انگلیسی ترتیب کلمات به صورت فاعل، فعل و مفعول است. اما در زبان ترکی ترتیب کلمات به صورت فاعل، مفعول و فعل می‌باشد. به عبارتی می‌توان گفت جای مفعول و فعل در زبان ترکی در مقایسه با زبان انگلیسی تغییر کرده است.
  • چسبندگی: در زبان ترکی کلمات به یکدیگر می‌چسبند. گاهی اوقات در این زبان جملاتی را مشاهده می‌کنید که ظاهر آن‌ها مانند یک کلمه است اما در واقعیت یک جمله هستند. به عنوان نمونه Evdeyiz را نگاه کنید. به نظر می‌رسد یک کلمه است اما یک جمله کامل می‌باشد. معنی این جمله “ما در خانه هستیم” می‌باشد.
یادگیری زبان ترکی
یادگیری زبان ترکی

ویژگی‌های کلاس مکالمه زبان ترکی

دوره‌های مختلفی برای کلاس مکالمه زبان ترکی برگزار می‌شود و آموزشگاه‌های مختلفی در این زمینه فعالیت دارند. اما طبیعتاً افرادی که قصد دارند در در این کلاس شرکت کنند حتماً باید به سراغ آموزشگاه و دوره‌هایی بروند که از کیفیت خوبی برخوردار باشند. مهمترین ویژگی‌هایی که یک دوره مکالمه زبان ترکی استانبولی باید داشته باشد عبارتند از:

  • هدف گذاری: دوره‌ای می‌تواند برای زبان آموزان با کیفیت و مناسب باشد که اهداف واضح و مشخص داشته باشد. دوره‌های مکالمه زبان ترکی باید به گونه‌ای برگزار شوند که در بازه‌های زمانی مشخص زبان آموزان بتوانند پیشرفت و ارتقاء سطح مکالمه خودشان را به خوبی حس کنند. این موضوع در انگیزه آنها هم اثر گذار است.
  • فضای نشاط‌آور: یادگیری زبان ترکی استانبولی بیش از هر چیز دیگری نیاز به یک فضای با نشاط و جذاب دارد. ایرادی ندارد که در کلاس مکالمه یک زبان خارجی از ابزار سرگرم کننده استفاده شود. بسیاری از آموزشگاه‌های مدرن دنیا برای آموزش زبان از انیمیشن‌های جذاب استفاده می‌کنند که تاثیر بهتری بر ذهن زبان آموزان دارد.
  • اتکا به زبان آموزان: یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که کلاس مکالمه زبان باید از آن برخوردار باشد، فعالیت‌های پر جنب و جوش زبان آموزان در مقایسه با استاد آنها است. بهتر است در یک کلاس زبان، ۸۰ درصد فرصت صحبت کردن برای زبان آموزان در نظر گرفته شود و استاد فقط ۲۰ درصد زمان را برای آموزش خودش در نظر بگیرد. مدرس باید تلاش کند زبان آموزان را به تکاپو بیندازد تا آنها به دنبال یادگیری باشند نه اینکه به اجبار چیزی را یاد بگیرند.
  • واقع گرایی: در یک کلاس مکالمه زبان ترکی آموزش‌هایی که داده می‌شود باید مبتنی بر شرایط واقعی زندگی باشد. در واقع مدرسین این دوره‌ها باید تلاش کنند موضوعات و مطالبی را در کلاس‌ها مورد بحث بگذارند که در جامعه هدف آن زبان، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اگر کلاس‌ها نتوانند کاربردی مناسب برای علاقه مندان داشته باشند، آنها نمی‌توانند از اطلاعات خود برای مکالمه مناسب به خوبی استفاده کنند و فقط وقت خودشان را هدر داده‌اند.
  • تکنولوژی: امروز یکی از مهمترین ارکان آموزش، تکنولوژی و ابزارهای مدرن است. استفاده از تکنولوژی برای یادگیری یک زبان جدید اهمیت بسیار زیادی دارد. تکنولوژی کمک می‌کند زبان آموزان علاقه بیشتری برای یادگیری از خود نشان دهند و همچنین امکانات بیشتری برای مکالمه در اختیار داشته باشند.

تدریس خصوصی زبان ترکی

کلاس مکالمه زبان ترکی استانبولی را می‌توان در قالب کلاس خصوصی هم برگزار کرد. تدریس خصوصی زبان ترکی در مقایسه با کلاس‌های عمومی‌ مزایای زیادی می‌تواند برای زبان آموزان داشته باشد. اولین ویژگی مهم کلاس خصوصی، آموزش یک به یک در آن است. یعنی در این کلاس‌های درس، زبان آموز به طور مستقیم با مدرس در ارتباط است و زمان کافی برای پرسش سوالات خود و رفع ایرادات دارد. بر طبق تحقیقات انجام شده نیز هر چه تعداد حاضران در یک کلاس آموزشی کاهش پیدا کند، کیفیت یادگیری افراد باقی مانده افزایش پیدا می‌کند. از طرفی برای مدرس زبان نیز تمرکز بر روی یک نفر کار بسیار راحت‌تری در مقایسه با کنترل یک کلاس شلوغ و پر سر و صدا است.

او به خوبی می‌تواند بر نحوه پیشرفت زبان آموزَش دقت کافی را داشته باشد و به طور منظم نقاط ضعف و قوت او را ارزیابی کند. آگاهی بر نقاط ضعف و قوت یک زبان آموز کمک می‌کند تا مدرس او بهترین برنامه را برای پیشرفت در مکالمه زبان ترکی طراحی کند. یکی دیگر از نکات برجسته کلاس‌های خصوصی، انعطاف پذیری اینگونه کلاس‌ها است. زمان بندی کلاس خصوصی فقط بستگی به استاد و زبان آموز دارد. زبان آموز می‌تواند بر اساس شرایط زندگی خودش بهترین برنامه را برای برگزاری کلاس زبان در نظر بگیرد.

کلاس مکالمه زبان ترکی به صورت خصوصی مزیت بزرگ دیگری هم دارد. برخلاف کلاس‌هایی که به صورت عمومی ‌برگزار می‌شود در کلاس‌های خصوصی زبان آموزان می‌توانند بهترین اساتید را برای خود انتخاب کنند. در آموزش مکالمه یک زبان خارجی، هیچ چیزی بهتر از این نیست که زبان آموز بتواند به اندازه کافی با استاد خودش مکالمه داشته باشد. کلاس خصوصی این فرصت را برای زبان آموزان ایجاد می‌کند که در یک زمان طولانی به طور مستقیم با استاد خود در ارتباط باشد و  توانایی خودش در مکالمات زبان ترکی را روزبه‌روز بهبود بخشد.  به این نکته هم توجه داشته باشید که برای برگزاری کلاس خصوصی شما انتخاب‌های گوناگونی برای محل برگزاری خواهید داشت. شما می‌توانید این کلاس را در فضای مجازی و به صورت اینترنتی برگزار کنید. نگران هزینه‌های کلاس خصوصی آموزش زبان ترکی نباشید.

در مقایسه با مهارتی که شما یاد می‌گیرید هزینه‌ای که متقبل می‌شوید اصلاً ارزشی ندارد. البته کلاس زبان خصوصی و عمومی ‌از لحاظ مالی تفاوت چندانی ندارد. در کلاس خصوصی شما در مدت زمان کمتری مباحث را یاد می‌گیرید و به این ترتیب نیاز نیست هزینه زیادی پرداخت کنید. این در حالی است که در کلاس‌های عمومی ‌زمان بیشتری برای یادگیری نیاز خواهید داشت و طبیعتاً هزینه آن هم بالاتر می‌رود.

آمادگی برای آزمون TOMER

افرادی که در کلاس مکالمه زبان ترکی شرکت می‌کنند، می‌توانند برای آزمون Tomer  هم خودشان را آماده کنند. آزمون تومر یک آزمون رسمی ‌آموزش زبان ترکی است و به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی در ترکیه و شهر استانبول شناخته می‌شود. افرادی که علاقه دارند در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه ادامه تحصیل دهند حتماً باید این مدرک را در اختیار داشته باشند. Tomer مخفف مرکز آموزش زبان ترکی در استانبول است و آزمون تومر همانند آزمون آیلتس و تافل برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد. این آزمون چندین سطح دارد. نمره کلی که از آزمون تومر به دست می‌آورید سطح دانش و درک شما از زبان ترکی استانبولی را نشان می‌دهد. آزمون تومر در هر سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته به دو قسمت تقسیم می‌شود. کلاس‌هایی که برای آمادگی آزمون تومر برگزار می‌شوند برای هر سطح، هشت هفته طول می‌کشند.

پس از پایان آموزش‌های هر سطح، آزمونی از داوطلبان گرفته می‌شود که بر اساس آن چهار مهارت اصلی درک شنیداری، درک مطلب، درک گفتاری و نوشتاری و مهارت‌های گرامری اضافی ارزیابی می‌شوند. افرادی که در کلاس مکالمه زبان ترکی شرکت می‌کنند و قصد دریافت مدارک تومر را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند. مدارک آنها در چهار مقطع صادر می‌شود. یک مدرک مقدماتی، دو مدرک متوسطه و نهایتاً یک مدرک دیپلم، مدارکی هستند که برای علاقمندان به آزمون تومر صادر می‌گردند. افرادی که علاقمند هستند در این آزمون تعیین سطح زبان ترکی شرکت کنند باید مبلغی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار پرداخت نمایند. البته امکان پرداخت این مبلغ در دو قسط هم وجود دارد. افرادی که علاقه دارند در این آزمون قبول شوند باید نمرات لازم را در هر کدام از مهارت‌های مختلف آن کسب نمایند.

مثلاً برای مهارت شنوایی لازم است داوطلب حداقل نمره ۱۵ و حداکثر نمره ۲۵ را کسب کند. مهارت مکالمه نیز به حداقل امتیاز ۱۵ برای قبولی احتیاج دارد. افرادی که می‌خواهند در این آزمون به موفقیت برسند باید در مهارت درک متن امتیازی بین ۱۵ تا ۲۵ کسب کنند. اولین آزمونی که برای دریافت مدرک تومر باید در آن شرکت کنید آزمون تعیین سطح است که تعداد سوالات آن بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سوال می‌باشد. برای اینکه به مدرک دیپلم تومر برسید، باید آزمون‌های مختلفی را پشت سر بگذارید پس به هیچ وجه عجله نداشته باشید و با آرامش در دوره‌های مرتبط با این آزمون شرکت کنید. در اختیار داشتن این مدرک علاوه بر مزایای تحصیلی که برای شما دارد، به شما برای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بیشتر در ترکیه کمک می‌کند. حتماً برای اخذ مدرک تومر هدف گذاری کنید و یک برنامه ریزی مناسب برای آن داشته باشید.

تومر
آزمون Tomer

ثبت نام آزمون بین المللی TOMER

همانگونه که در بخش قبلی گفتیم یکی از مهمترین اهداف شرکت در کلاس مکالمه زبان ترکی شاید دریافت مدرک TOMER باشد. اگر این هدف را دارید قبل از اینکه بخواهید برای ثبت نام در این آزمون بین المللی اقدام کنید ابتدا باید به دنبال دوره‌های آموزشی باشید که به صورت تخصصی شما را برای این آزمون مهم آماده می‌کنند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما قصد دارید این آزمون را در کشور ترکیه پشت سر بگذارید یا اینکه تمایل دارید در ایران برای آزمون تومر اقدام کنید. برای آزمون دادن در ایران شما ابتدا باید مجموعه‌هایی را پیدا کنید که به عنوان نمایندگی IMÜ TOMER در ایران فعالیت دارند و این آزمون را به نمایندگی از این مجموعه برگزار می‌نمایند.

دقت داشته باشید که حتما در انتخاب آموزشگاهی که این آزمون را برگزار می‌کند حساسیت کامل را به خرج دهید. آموزشگاه‌های معدودی در کشورمان هستند که به صورت رسمی ‌و قانونی و به نمایندگی از IMÜ TOMER آزمون تومر را برگزار می‌کنند و مدارک آن را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای اینکه معتبرترین آموزشگاه‌ها را در این زمینه شناسایی کنید، می‌توانید با پشتیبانی سایت ما ارتباط برقرار نمایید. همانگونه که در بخش قبلی گفتیم برای این آزمون شما باید حداقل ۲۵۰ دلار آماده کنید. طبیعتاً اگر آزمون تومر را در ایران پشت سر بگذارید هزینه اقامت و مسافرت به ترکیه را پرداخت نخواهید کرد و در هزینه‌های خودتان صرفه جویی به عمل خواهید آورد. برای ثبت نام در این آزمون اگر قصد داشته باشید در کشور ترکیه اقدام کنید باید فرم درخواست آنلاین خودتان را برای IMÜ TOMER ارسال کنید.

پس از آنکه فرم شما در اختیار این مجموعه قرار گرفت آنها اطلاعات شما را دریافت خواهند کرد و پروسه ثبت نام آغاز خواهد شد. اگر قصد دارید برای بورسیه تحصیلی کشور ترکیه اقدام کنید دقت داشته باشید که در اختیار داشتن مدرک تومر حداقل درسطح B۲ یکی از الزامات اکثر دانشگاه‌های این کشور است. برای موفقیت در این آزمون هم از منابع معتبر و با کیفیت مثل İSTANBUL A1-C1 و YEDİ İKLİM A1-C1 استفاده کنید و هم از دوره‌های خصوصی و عمومی ‌که در این زمینه در آموزشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود بی بهره نمانید. درست است که این آزمون در مقایسه با تافل و آیلتس که برای زبان انگلیسی برگزار می‌شوند سطح پایین‌تری دارد اما سوالات آن به وسیله دانشگاه‌های مختلف ترکیه طراحی می‌شوند و طبیعتاً افرادی که آمادگی لازم را برای این آزمون‌ها نداشته باشند، موفقیتی هم در آنها کسب نخواهند کرد.

هزینه کلاس مکالمه زبان ترکی

در انتخاب کلاس مکالمه زبان ترکی، همیشه هزینه یکی از عوامل موثر بوده است. دوره آموزش زبان ترکی استانبولی به دلیل این که تنوع زیادی دارد و در سطوح مختلف آموزش داده می‌شود یک هزینه ثابت و مشخص ندارد. اگر شما در دوره آموزش گروهی شرکت کنید، طبیعتاً باید هزینه متفاوت با دوره خصوصی پرداخت نمایید. همچنین اینکه شما در دوره‌های حضوری یا آنلاین شرکت کنید نیز در میزان هزینه‌هایی که باید پرداخت کنید اثرگذار است.

هدف شما از یادگیری زبان ترکی هم بر روی هزینه‌ای که قرار است متحمل شوید تاثیر گذار می‌باشد. اگر علاقه داشته باشید به طور کامل این زبان را یاد بگیرید باید چندین سال درگیر آن شوید و طبیعتاً هزینه بیشتری پرداخت کنید. اما اگر صرفا جهت دریافت مدرک تومر یا انجام مکالمات معمولی و روزانه به دنبال یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید می‌توانید در دوره‌های فشرده و کوتاه‌تر شرکت کنید و هزینه کمتری هم بابت این موضوع پرداخت نمایید.

از دیگر عوامل موثر بر هزینه کلاس مکالمه زبان ترکی می‌توانیم به تجربه و دانش اساتید در این زمینه اشاره کنیم. طبیعتاً هر چه تجربه و دانش مدرسین آموزشگاه‌ها بالاتر باشد هزینه‌ای که بابت کلاس زبان ترکی دریافت می‌کنند بیشتر می‌شود. امکاناتی که در کلاس‌ها در اختیار زبان آموزان قرار می‌گیرد نیز بر پولی که آنها باید پرداخت کنند موثر است. تعداد نفراتی که در هر کلاس قرار می‌گیرند هم می‌تواند به عنوان یکی از عوامل تعیین هزینه و قیمت دوره‌های آموزشی شناخته شود. البته در کل به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای آنکه روی هزینه دوره‌ها تمرکز کنید، به دنبال دوره‌هایی باشید که کیفیت بهتری داشته باشند. اگر در دوره‌هایی شرکت کنید که قیمت پایین‌تری دارند اما کیفیت مناسبی ندارند مجبورید در دوره‌های دیگر مجدداً شرکت کنید و هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید